czwartek, 12 stycznia 2017

Jak pielęgnować skórę atopową?

Pielęgnacja skóry atopowej nie należy do łatwych i jest bardzo wymagająca. Skóra tego typu potrzebuje specjalistycznych kosmetyków. Do tego daje nieprzyjemne objawy w postaci silnego świądu i pieczenia. Codzienność ze skórą atopową jest więc niezmiernie uciążliwa – jak sobie radzić? Jakie kosmetyki stosować? Czego potrzebuje skóra atopowa?


Co to jest atopia?


Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry. Słowo „atopia“ pochodzi od greckiego „a”, co oznacza „bez” i „topos”, czyli „miejsce”. „Bez miejsca“ to dobre określenie dla dolegliwości, której tak naprawdę przyczyny nie są do końca poznane.

Skóra atopowa – co ją cechuje?


Skóra atopowa ma zaburzoną przepuszczalność, jest sucha, cienka, wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom, łuszczy się, często ulega mikropęknięciom, które prowadzą do zmian zapalnych. Skórze tego typu brakuje białka filagryny, które zapewnia przyleganie do siebie komórek powierzchniowej warstwy skóry oraz lipidów.

Czego nie lubi skóra atopowa?


Skóra atopowa nie lubi długi kąpieli w gorącej wodzie. Kąpiel nie powinna przekraczać 10 minut a jej optymalna temperatura to 35-36 stopni. Nie służą jej płyny ani sole do kąpieli. Skórę atopową dodatkowo podrażniają wszelkie alergeny takiej jak roztocza, pyłki czy sierść zwierząt.

Czego potrzebuje skóra atopowa?


Kosmetyki atopika powinny:

  • łagodzić świąd, koić skórę, przynosić ulgę i komfort, 
  • odbudowywać barierę lipidową, 
  • delikatnie oczyszczać, nie podrażniać, 
  • odżywiać i przywracać nawilżenie głębokich warstw naskórka,  
  • tworzyć swoisty film ochronny, który zabezpieczy skórę przed wysuszeniem,   
  • zapobiegać nawrotom dolegliwości.
Do tego niezwykle istotne jest by nie zawierały mydła, które wysusza skórę, nie mogą zawierać także parabenów oraz alkoholu. Najlepiej żeby były hypoalergiczne, bez komponentów zapachowych, z pH fizjologicznym.

Jakie składniki w kosmetykach lubi skóra atopowa?



Wszystkie takie, które będą doskonale nawilżać, łagodzić i zapobiegać utracie wilgotności. Doskonałe będą wszelkiego rodzaju emolienty. Możemy dodawać je do kąpieli np. EMOLIUM emulsja do kąpieli lub wcierać bezpośrednio w skórę np. BIODERMA Atoderm Intensive kojący balsam emolientowy wzbogacony o działanie przeciwświądowe. Dobrze sprawdzą się także kosmetyki zawierające olejki np. Balneum Optiderm olejek pod prysznic do skóry swędzącej, suchej i atopowej lub olej z awokado, sojowy, canola. Mile widziana w składzie jest także witamina E, lanolina, alantoina, masło shea oraz woski np. pszczeli lub z oliwek.





Codzienna pielęgnacja skóry atopowej

 

Twarz oczyszczamy delikatnym żelem przeznaczonym do skory atopowej np. SVR TOPIALYSE krem myjący do codziennej higieny skóry atopowej. Po oczyszczeniu nakładamy krem, który odżywi i nawilży skórę oraz zadba o warstwę lipidową np. SVR TOPIALYSE krem barierowy. Po kąpieli nakładamy zawsze balsam do ciała np. A-DERMA EXOMEGA balsam nawilżająco-zmiękczający do skóry suchej, swędzącej i atopowej. Na obszary ciała wymagające szczególnej pielęgnacji, takie jak: dłonie, łokcie, kolana zastosujmy dodatkowo np. Balneum Optiderm krem do skóry swędzącej, suchej i atopowej. Szampon także powinien być dostosowany do wymagań skóry atopowej np. A-DERMA EXOMEGA szampon w piance do wrażliwej skóry głowy i delikatnych włosów.

Życie ze skórą atopową może być bardzo uciążliwe. Musimy starać się dobrać odpowiednie kosmetyki i unikać czynników dodatkowo podrażniających skórę, by poczuć się komfortowo. Tylko w ten sposób zniwelujemy uporczywy świąd i zniwelujemy suchość skóry. Nie poddawajmy się i szukajmy rozwiązań i kosmetyków, które zadziałają na naszą skórę, będą skuteczne i przyniosą ulgę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz