wtorek, 24 stycznia 2017

Dlaczego skóra atopowa lubi zimę?

Objawy związane ze skórą atopową lubią nasilać się jesienią i zimą. Dlaczego akurat ta pora roku nie jest korzystna dla skóry atopowej? Akurat w tych porach roku nasilają się czynniki, które dodatkowo ją podrażniają. Dlatego właśnie w tym okresie konieczne staje się uważne zadbanie o skórę, dogłębne nawilżanie i natłuszczanie i szczególne zadbanie o siebie i potrzeby swojego organizmu.

 

Skóra atopowa – objawy


Wśród objawów skóry atopowej chyba najbardziej popularnym jest swędzenie. Skóra jest sucha, podrażniona, łuszczy się a właśnie ta nadmierna suchość wywołuje uczucie napięcia i powoduje swędzenie.


Czego nie lubi skóra atopowa?


  • stresu
  • alergenów
  • ogrzewania
  • zmian temperatur

To tylko kilka z wielu czynników, które mogą dodatkowo podrażniać skórę atopową. Jeśli właśnie AZS jest tym z czym się zmagamy powinniśmy unikać stresu lub znaleźć czynności, które pomogą nam stres rozładować. Skóra atopowa to często skóra alergiczna, wielokrotnie zmiany atopowe skóry mogą być wywoływane przez alergie pokarmowe, kurz, sierść czy pyłki. Skóra atopowa nie lubi także zmian temperatur – szkodzi jej zarówno zmarznięcie jak i przegrzanie. Niekorzystnie działa na nią także ogrzewanie, która jak wiadomo wysusza powietrze.


Dlaczego AZS lubi zimę i jesień?


Po wakacjach jesteśmy zrelaksowani i odprężeni. Jednak zaczyna się wrzesień, powrót do szkolnych i pracowniczych obowiązków, które nierzadko wywołują stres. Dodatkowo w chłodne dni mniej przebywamy na świeżym powietrzu, rzadziej wietrzymy pomieszczenia, w których przebywamy, a to wszystko sprawia, że w naszym otoczeniu pojawia się więcej alergenów. Do tego ogrzewanie, które nadmiernie wysusza i tak skłonną do suchości skórę. Zimą łatwo także o przemarznięcie lub przegrzanie. Aby ich uniknąć ubierajmy się na cebulkę.

Pielęgnacja to podstawa


I to kosmetykami przeznaczonymi typowo dla skóry atopowej! Kosmetyki powinny idealnie nawilżyć skórę, chronić naturalną warstwę lipidową naskórka, która chroni przed utratą wilgotności, powinny zapobiegać nawrotom objawów, łagodzić i zmniejszać uczucie swędzenia, napięcia i podrażnienia np. serie Emolium, A-derma EXOMGEA czy Bioderma ATODERM. Do kąpieli używamy kosmetyków zawierających emolienty. Nie zapominamy o codziennym wklepaniu balsamu do ciała. Unikajmy długich kąpieli, w wysokich temperaturach – niszczą one skórę i powodują jej przesuszenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz