czwartek, 23 marca 2017

Jak dbać o skórę po zabiegach kosmetycznych?

Zarówno kobiety jak i mężczyźni coraz częściej korzystają z zabiegów kosmetycznych. Nasza świadomość dbania o wygląd jest większa, szukamy też pomocy w problemach skórnych u specjalistów. Ogólna dostępność tego rodzaju usług skłania nas też do pójścia o krok dalej i niekiedy decydujemy się na zabieg z zakresu medycyny estetycznej jak np. depilacja laserowa, mezoterapia igłowa, wypełnienia kwasem hialuronowym, głębokie peelingi. Większość zabiegów, zanim uzyska pożądany efekt, zostawia skórę w stanie podrażnienia.

Jakie zabiegi mogą uszkodzić naszą skórę?Mikrodermabrazja, peelingi kwasowe czy laserowe powodują usunięcie wierzchnich warstw naskórka. Wówczas skóra zostaje pobudzona do produkcji nowych komórek, zwiększa się jej gładkość, sprężystość i poprawia koloryt. Jednak pierwsze dni po zabiegu mogą wiązać się z nadmiernym przesuszeniem skóry (będzie ona wchłaniać więcej wody), podrażnieniem mechanicznym lub chemicznym, nadwrażliwością skóry na dotychczasową pielęgnację.

Wszystkie zabiegi wiążące się z nakłuwaniem skóry powodują mikroranki, które w zamyśle mają wywołać efekt gojenia, jednak wymagają bardzo ostrożnej pielęgnacji. Złe nawyki i niewiedza może nas kosztować powstanie blizn i przebarwień na wiele lat.

Skóra potrzebuje kilku dni, a niekiedy tygodni, by powrócić do stabilizacji po makijażu permanentnym. Zabieg polega na wprowadzeniu do skóry barwnika, który pozostanie w niej na kilka lat. Przerwanie ciągłości naskórka powoduje rozpoczęcie procesu gojenia. Organizm musi też zaakceptować obcą substancję jaką jest barwnik. Reakcją na to wszystko jest bardzo intensywne łuszczenie się skóry w miejscu poddanemu iniekcji.

Bez podrażnień nie obędzie się również podczas depilacji woskiem. Wysoka temperatura, mechaniczne uszkodzenie powstałe na skutek wyrwania włosów mogą wywołać długotrwały rumień i szczególną wrażliwość miejsc depilowanych.

W związku z tym powinniśmy w tym czasie skórę traktować szczególnie delikatnie i pomóc jej wrócić do normalności.Jak właściwie pielęgnować skórę po zabiegach kosmetycznych i medycyny estetycznej?Zadbajmy o nią już podczas demakijażu. Najwłaściwsze będzie unikanie używania kosmetyków kolorowych, aby pozwolić skórze goić się swobodnie i bez powikłań. Jednak jeśli jej stan pozwala na delikatny makijaż, pamiętajmy, aby usunięcie go z twarzy odbywało się łagodnie i bez uczucia pieczenia czy szczypania. W tym celu sięgnijmy po kosmetyki w postaci delikatnych emulsji, które usuną makijaż, ale nie wysuszą skóry i przywrócą jej równowagę hydrolipidową, np. DERMEDIC Tolerans fizjologiczna emulsja micelarna.

Na czas trwania kuracji zrezygnujmy z preparatów ściągających, silnie napinających czy drażniących. Najbezpieczniejsze będą te w postaci kremowych emulsji, które zostaną dobrze przyswojone przez skórę, odbudują jej strukturę i przyspieszą regenerację, np. AVENE Cicalfate emulsja regenerującapo zabiegach.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków na bazie olejków, np. ze słodkich migdałów. Olejki mają dużą biozgodność z naszą skórą, podobną budowę do ceramidów ją tworzących, dzięki czemu szybko wnikają w głębsze warstwy, gdzie zatrzymują wodę, np. CETAPHIL PS lipoaktywny kremnawilżający. Dodatkowo tworząc tłusty film na powierzchni skóry, chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Możemy je nakładać w miarę potrzeby, nawet kilka razy dziennie, jak tylko czujemy zbytnie wysuszenie.

Pełna odbudowa naszej skóry trwa około 28 dni. Oznacza to, że przez ten czas musimy pozwolić jej swobodnie się zregenerować, chronić przed zakażeniem drobnych uszkodzeń oraz nie dopuścić do nadmiernej utraty wody. W sytuacji, gdy skóra mocno się łuszczy musimy zastosować kosmetyk na bazie parafiny, który zadziała jak swoisty okład na uszkodzoną skórę, np. BIODERMA Cicabio Pommade odbudowująco-łagodzący preparatochronny. Świetnie zadziałają też preparaty z mocznikiem, np. OILLAN krem regulujący procesy rogowacenia.Bardzo przydatne mogą być kosmetyki dedykowane dla niemowląt. Są one przebadane pod kątem pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej. Zawierają bezpieczne, niepodrażniające składniki i wspierają naturalną barierę naskórkową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz